ABD Eski BM Temsilcisi: İSRAİL’e Karşı Önyargı Var!

Kısaca AIPAC olarak bilinen Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin 2019 konferansı dün sona erdi. Konferansın ikinci gününün akşam bölümünde ABD’nin Birleşmiş Milletler eski daimi temsilcisi Nikki Haley konuştu.

Nikki Haley’in konuşması Gazze’den Tel Aviv’e atılan roketin yankıları henüz sürerken yapıldı. Birleşmiş Milletler’de çalıştığı dönem hakkında sorulan soruya Haley kuruluşun İsrail’e karşı önyargılı olduğunu iddia eden cümlelerle cevap verdi.

Haley en önemli başarılarını da UNESCO’dan çıkmak, İran ile yapılan nükleer anlaşmadan ayrılmak ve İran’ı hedefe oturtmak olarak sıraladı. İnsan Hakları Konseyi’nden de çıkarak geride kalan ülkelerin üzerine İsrail karşıtı önyargı yükünü bıraktıklarını ekledi. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in Hamas’ı tanımasını sağladıklarını öne sürdü. Elçiliği Kudüs’e taşıdıklarını hatırtlattı.

Nikki Haley sürekli olarak İsrail’in zorbalığa maruz kaldığı iddiasını tekrarladı. İsrail’in Son derece tehlikeli bir bölgede sağlam bir demokrasiye sahip olduğunu öne süren Haley komşu ülkelerin İsrail’i desteklemek yerine ona vurduklarını da savundu. İsrail’in yanında durulması gerektiğini öne süren Haley İsrail’in de saldırılara cevap verdiğini söyledi.

Haley Birleşmiş Milletler’de olduğunu iddia ettiği İsrail karşıtı ön yargıyı 1967 savaşından mağlup ayrılan Arap rejimlerinin silahla yapamadıklarını petrol ve diğer zenginliklerini kullanarak parayla yapmaya çalışmalarına bağladı.

Haley konu İran’a gelince İran’ın da Kuzey Kore gibi halkına baskı uygulayan bir devlet olduğunu ve izole edilmesi gerektiğini öne sürdü. Avrupalıların da nükleer anlaşmanın sürdürülebilir olmadığını fark ettiklerini ve başka seçenekler düşüneceklerini iddia etti.

Nikki Haley ayrıca Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan, Suriye ve Venezuela yönetimlerini kendi halklarına zulmetmekle suçladı.