Home / İslam Ülkeleri / ABD’den ARAP Rejimlerine HAMAS Tasarısı Baskısı

ABD’den ARAP Rejimlerine HAMAS Tasarısı Baskısı

İşgal rejimi medya kaynakları, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin yarın Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unda Hamas’ı kınama tasarısının kabul edilmesi için dokuz Arap ülkesine baskı yaptığını bildirdi.

Haaretz gazetesi sayısında konuyla ilgili yayınladığı haberde, Amerika’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın Fas, Umman, Bahreyn, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Katar’dan diplomatlara bu yönde bir talep götürdüğünü yazdı.

Greenblatt’ın söz konusu diplomatlara gönderdiği mektupta, Filistin Yönetimi’nin gerçekte karar tasarısına karşı olmadığını fakat öyle göründüğünü, Filistin Yönetimi’nin Hamas’ı düşman gördüğünü ve Hamas’a yaptırım uyguladığını söylediği belirtildi.

Amerikan yönetiminden bir kaynağın gazeteye yaptığı açıklamaya göre, Greenblatt, Arap diplomatlara gönderdiği mektupta, terörü reddeden ve bölgenin istikrarını destekleyen ülkelerin karara karşı çıkmak için bir sebeplerinin olmadığını öne sürdü.

Hamas’ın BM Genel Kurulu’nda kınanması için karar tasarısı hazırlayan Amerika, Avrupa ülkelerinin desteğini alabilmek için tasarıda değişiklik yaptı.

Karar tasarısına Filistin uzlaşısıyla Gazze Şeridi’nin Filistin Yönetimi kontrolüne girmesi konuları da eklendi.

Yarın oylanması beklenen karar tasarısının ertelenmesinin tasarının düşmesine yol açabileceği ve bu nedenle Amerikan yönetiminin Arap ülkelerinin tasarıyı engellemeye çalışan ülkelere katılmamasını istediği kaydedildi.