Abbas’tan Acziyet: İsrail’in Onayını Bekliyoruz!

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, başkanlık ve parlamento seçimlerinin Kudüs, Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde aynı anda yapılması gerektiğini ifade ederek, Kudüs’te seçim yapılabilmesi için İsrail’in onayını beklediklerini söyledi.

Abbas, Fetih Hareketi Merkez Kurulu’nun Ramallah’taki toplantısının başında yaptığı konuşmada, seçimleri en kısa zamanda yapma kararı aldıklarını ve Merkez Seçim Kurulu aracılığıyla Filistinli gruplarla görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

Merkez Seçim Kurulu Başkanı Hanna Nasır’ın gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Hamas dahil tüm grupların seçimlerin yapılmasını kabul ettiklerine işaret eden Abbas, şu an İsrail’in Kudüs’te seçim yapılmasını onaylamasını beklediklerini açıkladı.

İsrail hükümetine mektup gönderdiklerini ve Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm dostlarından İsrail’le konuyla ilgili konuşmalarını istediklerini bildiren Abbas, henüz bir cevap almadıklarını belirtti.

Abbas, “Bizim için önemli olan seçimlerin yapılması. Yasama kurumumuzu gücümüz yettiğince tamamlamak istiyoruz. Fakat seçimlerin Kudüs, Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde eş zamanlı olarak yapılması gerekiyor” dedi.

İsrail seçimleri hakkında da konuşan Abbas, seçimlerin barışa inanan bir hükümeti iş başına getirmesini ümit ettiklerini kaydetti.