ABBAS Yönetimi: KASSAM Tugayları SİLAH BIRAKMALI

Filistin Polis Teşkilatı Genel Müdürü General Hazım Ataullah, gazetecilere yaptığı ve Reuters tarafından aktarılan açıklamasında, Temmuz ayında kısmen askıya alınan İsrail’le güvenlik koordinasyonunun yeniden eski haline döndüğünü söyledi.

İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın silah bırakması ile ilgili soruya verdiği cevapta bunun imkânsız olduğunu öne süren Ataullah, polis teşkilatının Batı Yaka’da olduğu gibi Gazze Şeridi’nde de güvenliği sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

Ataullah, Gazze Şeridi’nde durumun Batı Yaka’nın on yıl önceki durumuna benzediğini kaydederek, on yıl önce Batı Yaka’da Hamas’ın ve diğer grupların silahlarının ellerinden alındığını hatırlattı.

“Başkan Mahmud Abbas’ın yönetiminden bahsediyoruz” diyen Ataullah, yönetimin tek, kanunun tek ve silahın tek olması gerektiğini söyledi.

Filistin direnişinin silah ve mühimmatına işaret eden Ataullah, “Bu imkânsız. O kadar füze, silah ve diğer şeyler arasında güvenliği nasıl sağlayabiliriz? Bu mümkün değil” dedi.

Gazze’de halen görev yapan polislerin güvenlik birimlerinde görevlendirilmesi fikrine karşı çıkan Ataullah, 2007’den önce görev yapan polislerin görevlerine geri döneceklerini bildirdi.