ABBAS Yönetimi İŞKENCE Politikasına Son Vermeli

Bağımsız İnsan Hakları Heyeti Bürosu Müdürü Avukat Ferid El-Atruş, Ramallah’taki Muhammed İştiye hükümetine çağrıda bulunarak Batı Yaka’da genel özgürlükler ve işkence suçlarının önüne geçilmesi konusunda vadettiklerini yerine getirmesini istedi.

Avukat El-Atruş, Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada insan hakları ihlalinde bulunanların mutlaka sorguya çekilmesi ve genel özgürlüklerin temin edilmesi gerektiğini dile getirdi. Muhammed İştiye hükümetine aynı zamanda öğrencilerin sırf siyasi görüşlerinden dolayı izlenmesine de son verilmesi çağrısında bulundu.

İnsan hakları aktivisti avukat yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İştiye hükümetinin işkence suçu işleyenleri gözaltına alması ve basın yayın mensuplarının izlenmeyeceğine dair vaatlerini yerine getirmesi gerekir. Basın mensuplarının fikir özgürlüğüne aykırı bir şekilde izlenmeyeceğine dair taahhütlerin uygulanmayan sloganlar halinde kalmaması oldukça önemlidir.”

Avukat El-Atruş, insan haklarına ve onuruna aykırı pek çok davranış ve uygulamanın olduğuna dikkat çekerek insan haklarını ihlal edenlerin mutlaka sorguya çekilmesi gerektiğini söyledi.