ABBAS Yönetiminin Engeli GAZZELİ Bebeğe ÖLÜM Getirdi

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra’nın verdiği bilgilere göre Mus’ab Bilal El-Ara’ır isimli bebek tedavi görmesi için dışarı çıkarılmasına izin verilmemesi sebebiyle hayatını kaybetti.

Verilen bilgiye göre kalp sorunu olan bebeğin Gazze dışına çıkarılıp tedavi edilmesi için tedavisiyle ilgilenen sağlık ekibi tarafından Ramallah’taki yönetime başvuruda bulunuldu. Fakat Ramallah’taki hükümetten herhangi bir cevap verilmedi.

Dr. Eşref El-Kudra yeni doğan bebeklerin birçoklarında doğuştan birtakım sorunların görüldüğünü ve bunların tedavi edilmesi için dışarı çıkarılmalarının gerektiğini ancak bu konuda yapılan müracaatlara hiçbir şekilde karşılık verilmediğini dile getirdi.

Dr. Kudra, Mus’ab adlı bebek için müracaat yapıldığı gün bir başka bebek için de aynı şekilde müracaat yapıldığını fakat şu ana kadar onun için de herhangi bir cevap verilmediğini söyledi. Kudre, bu bebeğin hâlen Şifa Sağlık Merkezi’nde tutulduğunu ve durumunun her geçen gün biraz daha ağırlaştığını vurguladı.

“Bunların sorumluluğunu kim yüklenecek ey insanlar? Adeta kabirlerin sessizliğine dönen bu sessizliğiniz ne zamana kadar sürecek?” diye soran Dr. Eşref El-Kudra yavrularının tedavisine izin verilmeyen annelerin büyük ızdıraplar çektiğini hatırlattı.