ABBAS Güçleri ESİR Eylem Çadırına Saldırdı

Görgü şahitleri verdikleri bilgide, Filistin Yönetiminin 11 aydır maaşlarını kesmesini protesto etmek için meydana kurdukları çadıra baskın yapan güçlerin zor kullanarak çadırı kaldırdıklarını belirttiler.

Eyleme katlan esir yakınları, milletvekilleri, akademisyenler ve bağımsız şahıslar Filistin Yönetiminden özgürlüğe kavuşmuş olan esirlerin taleplerine olumlu yanıt vermesini istediler.

Özgürlüğe kavuşmuş esirler adına konuşma yapan Abdulhadi Ebu Halef; “Aç midemizle kapıları çalmak istiyoruz. Beş gündür Filistin Yönetiminden biri gelip de sorunumuzu sormadı. Bu, yönetimin kasıtlı olarak bizi ihmal ettiğini gösteriyor” dedi.

Halef açıklamasında maaşları kesilen esirlerden beşinin işgal zindanlarında açlık grevine başladıklarını belirterek, Maliye Bakanı’yla ofis müdürünün esirlerle görüşmeyi reddettiklerini söyledi.

Halef konuşmasında ayrıca; “Yaramız kanıyor. Keyfi olarak ve içlerinde taşıdıkları kin nedeniyle hiçbir hukuki dayanağı olmaksızın maaşların kesilmesinin arkasında duranları ifşa edeceğiz..” ifadesini kullandı.

Amerika ve İsrail’in talebi üzerine Filistin Yönetimi şehit ve esirlerin ailelerine yaptığı yardımları kesti. Karar Filistin toplumu içinde büyük tepkilere neden oldu.