Image default

ABBAS’ın Görevi Gazze’de KARGAŞA Çıkarmak…

Mahmud Abbas’ın başkanlık ettiği Filistin Yönetimi’ne bağlı güçler, Siyonist işgal rejimiyle küresel istihbarat güçlerinin Gazze’deki direnişi yok etme konusunda başaramadıklarını başarmak, yarıda bıraktıkları görevi tamamlamak ve onlar adına direnişi bitirmek için Gazze’yi bir anarşi ve keşmekeş denizine sürüklemek istiyorlar.

Gazze’deki emniyet güçleri, Filistin Yönetimi’ne bağlı güçlerin uluslararası bazı çevrelerle koordineli bir şekilde ve dış güçlerden mali destek alarak içerde, bölgede ve uluslararası platformda Hamas hareketine karşı askeri ve enformatik bir plan hazırladığını ortaya çıkardı.

Aksa Televizyonuna konuşan kaynaklar, Gazze ve Hamas hareketine karşı hazırlanan güvenlik ve enformatik planın başına üst düzey güvenlik liderlerinin getirildiğini, planın içinde Fetih’e bağlı Merkez Komisyonu üyelerinden bazılarının yer aldığını ifade ettiler.

Hamas ve Gazze’ye karşı hazırlanan planın önce sosyal medyada başlayacağını belirten kaynaklar, bunun halkın meydanlarda toplanmasıyla son bulacağını ve planın dört aşamada hayata geçirilmek istendiğini kaydettiler.

 Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin politize edilmesi***

Araştırmacı yazar ve siyasi analist İyad El-Kara, planın gün yüzüne çıkarılmasının Filistin Yönetimi ile Fetih hareketinin Filistinli gençlerin Gazze’de yaptıkları eylem, girişim ve faaliyetleri politize etmeye çalıştıklarını, kendilerine bağlı Gazze’deki işçilerin ‘yaşamak istiyoruz’ sloganıyla meydanlara inmelerini sağlamak istediklerini, bununla da Hamas hareketini Gazze’de sıkıntıya sormayı amaçladıklarını gösterdiğini söyledi.

Son olayları değerlendiren İyad El-Kara “Hamas’ın deşifre ettiği plan, Filistin Yönetimi’yle Fetih hareketinin girişimlerini ve üstlendikleri rolü de ortaya çıkardı. Girişimin hedefinde Hamas vardı. Hamas’ın ortaya çıkardığı plan, Batı Yaka’daki güçlerin Gazze’de ekonomik durumlarının iyileşmesi için seslerini duyurmaya çalışan bazı gençleri kullanmak istediklerini ortaya koydu” dedi.

El-Kara devamla “Hamas, Gazze’de anarşi ve kargaşa çıkarmak isteyen planı ortaya çıkarmayı başardı. Buradaki güvenlik güçleri kolay kolay teslim olmazlar. Dün olduğu gibi bugün de Filistin Yönetimi’nin Gazze’de kargaşa çıkarmak için bazı insanları kullanma çabalarını başarısız kılmaya devam ediyorlar” ifadesini kullandı.

El-Kara değerlendirmesinde, Filistin Yönetimi’ne bağlı güçlerin bu müdahalesinin amacının dikkatleri Gazze’nin doğu sınırında işgalciyle yapılan çatışmalardan Gazze’nin içine, buradaki halka çevirmek olduğunu belirterek, Filistin Yönetimi’nin uyguladığı yaptırımların Gazze’deki insani durumun kötüleşmesine neden olduğunu ifade etti.

Filistin Yönetimi’nin Gazze’yi boğma çabalarını sürdürmesine de değinen El-Kara, “Görünen o ki İsrail ve uluslararası çevrelerden destek alan Filistin Yönetimi’ndeki bir kesim Hamas’ın krizde kalmasını istiyor. Hamas’ın İsrail’e karşı direniş projesiyle ilgisini kesmek için onun sürekli kriz içinde kendisiyle meşgul olmasını istiyorlar” değerlendirmesini yaptı.

El-Kara devamla, Filistin Yönetimi’ne bağlı güçler tarafından desteklenen bu girişimin başarıya ulaşması durumunda İsrail’in Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileriyle ilgili verdiği söz ve taahhütleri yerine getirme konusunda rahat bir nefes alacağını söyledi.

Diğer taraftan siyasi analist Visam Ebu Şemmale “Gazze’nin işgalciyi huzursuz etmesi, onu askeri ve halk düzleminde yorması nedeniyle Filistin ve uluslararası istihbaratların Gazze için hayır istememeleri gayet doğaldır” dedi.

İstihbaratların rolü

Ebu Şemmale yaptığı değerlendirmede, iç fitneyi körükleme ve Gazze’deki sosyal barışı bitirme konusunda istihbarat çevrelerinin rol almasının ve burada kargaşa çıkarmalarının beklenen bir şey olduğunu söyledi.

Ebu Şemmale, Filistin Yönetimi’ne bağlı güçlerden bazılarının Gazze’deki sosyal barışı bozmak için eylemlere katılmalarını uzak bir ihtimal olarak görmediğini belirterek, bu gelişmeye Filistin halkını bir arada toplamakla karşı konulabileceğini ifade etti.

Ebu Şemmale değerlendirmesinde “Gelişmeler Siyonist işgal rejimiyle onunla birlikte çalışan Filistin güçlerinin şöyle veya böyle 12 yıllık bir ambargo ve ablukanın ardından Gazze’yi daha zor bir sürece sokmak istediklerini ve buradaki halkın işgalciye değil de kendi içinde patlamasını sağlamak için ekonomik durumunu istismar ettiklerini gösteriyor” dedi.

İşgalciyle Filistin Yönetimi güçleri böyle davranmaya devam ederlerse en fazla kaybeden tarafın işgalci olacağına dikkat çeken Ebu Şemmale, bu sorumluluğu alacak ve planın arkasında olduğu kesinlikle ortaya çıkacak tek tarafın sadece işgal tarafı olduğunu kaydetti.

Ebu Şemmale, Gazze’deki güvenlik güçlerinin güçlü olduğunu, bölgede olup bitenlerin arkasında kimlerin durduğunu ispat edecek bilgi ve kaynaklara sahip olduğunu ifade etti.