ABBAS Gibi Yönetimi De HASTA

Fetih içindeki bazı yetkililer o gün, Fetih mensuplarının maaşlarını nasıl ödeyecekleriyle ilgili görüşlerini ifade ederken, hepsi gelirler konusunda bir şey bilmediklerini anladılar ve açık banka hesapları olmadığını açıkça gördüler.

Bugün de durum aynıdır. Bütün kurum ve kuruluşlar Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın elindedir.

Yönetimin el değiştirmesini gözetecek kurum ve kuruluşlar olmadığı gibi, birinci adamın kaybolması durumunda başkanlık koltuğuna oturacak ikinci adamın kim olacağı da bilinmiyor.

Filistin Anayasası böyle bir durumda başkanın yerine parlamento başkanının oturacağını ön görüyorsa da bu konu sürekli es geçilmiş ve ilgili madde (daha önce defalarca) çiğnenmiştir. Zira Parlamento Başkanı Dr. Aziz Duveyk Hamas’a bağlı milletvekilidir.

Mahmud Abbas, başbakan olduğu 2003 yılında şikâyet ettiği hususu şimdi kendisi tekrarlamaktadır. O günlerde “hükümet, başkanlık, Filistin Yönetimi ve FKÖ’deki kurum ve kuruluşlar arasında açık bir bozukluk olduğunu” itiraf etmişti. Ancak bu açıklamalardan iki yıl sonra kendisi yönetime oturunca, bu kurum ve kuruluşlar arasındaki ilişkiyi düzenlemedi. Kendisinden sonra kimin geleceği konusunda hesap yapmadı. Hatta Ulusal Konsey toplantısında taahhütte bulunduğu atamalar konusunda da sözünü tutmadı.

Bunun tam aksini yaptı. Arap ülkelerinde meydana gelen karşı devrimlerden yana taraf tuttu. Arap ülkelerindeki despotluğa karşı başlatılan Arap Baharı’na saldırdı. Artık onun sağlığından bahsetmek ajanlık, yerine kimin geleceğini konuşmak ise ihanet addedildi. Bu Filistin toplumundaki çoğulculuğun öldüğünün ilanıydı.

Kanun ve hukukun üstünlüğüne saygı olmadığından başkanlık koltuğu için dişe diş bir mücadele ve yarışın olması doğal karşılanmalıdır.

Verasette daha fazla hak sahibi olduğunu göstermek için Cibril Er-Recub Abbas ile çekilen fotoğraflarını dağıtırken, Dahlan destek için Arap başkentlerini gezmeye başladı. Yine Macid Ferec Batı Yaka’da direnişin başını ezmedeki kazanımlarını takdim ederek bölgedeki güvenlik birimleriyle görüşmektedir.

Hepsi de başkanlık yarışında Washington’un desteğini umuyor.

Peki Filistin seçmeni nerede?

2006 yılından beri oyu zaten bir kenara itilmiş değil mi?

Ahmed El-Hac Ali / Filistin