Abbas GAZZE’nin LÜBNAN Gibi Olmasını İstemiyor

Siyonist İsrail Parlamentosu Knesset’ın Dışişleri ve Güvenlik Komisyonu başkanı Avi Dichter şunları söyledi: Ebu Mazen Gazze’nin ikinci bir Lübnan’a dönüşmesini istemiyor.

Şabak eski başkanı Siyonist radyo Rişt Kan’da yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu:

2007’de Arabistan’da HAMAS ile El Fetih arasında barış antlaşmasının imzalanmasından bu yana belli oluyor ki taraflar arasında çok derin anlaşmazlıklar mevcut ve aralarında asla bir barış sağlanamaz. Ebu Mazen Batı Şeria’yı da tıpkı Gazze gibi kaybetmekten korkuyordu. Ancak İsrail’in böyle bir şeye asla izin vermeyeceğini anlamış durumda.

Dichter konuşmasının devamında ise şunları söyledi: Ebu Mazen’in ilk ve son kez 2005’te seçildiğini de hatırlamamız gerekir ve özerk yönetim bunun dışında hiç bir seçim de yapmadı. Abbas, tıpkı Hizbullah’ın Lübnan’daki hakimiyeti gibi, dünya karşısında Hamas’ın kontrolü altında bir Gazze’nin yöneticisi olmak istemiyor.

İran’ın Filistinli direniş gruplarına verdiği desteği teröre destek olarak lanse eden Dichter, Suriye ile ilgili olarak da şu açıklamada bulundu: İsrail, Suriye’nin İran ya da benzeri bir terör destekçisi devlete dönüşmesine izin vermeyecektir. Esad’ın, sadece İran ve Rusya sayesinde devrilmekten kurtulabileceğini iyice anlamış olduğuna inanıyorum.