ABBAS Yönetimi GAZZE Direnişinin SİLAHINA Göz Dikti

El-Arabi El-Cedid’in haberine göre, Filistinli kaynaklar yaptıkları açıklamada uzlaşıyı başarısız kılan faktörlerin başında direniş silahıyla Gazze’deki memurlar olduğunu ifade ederek, Filistin Yönetimi’nin Gazze’deki direniş silahını kontrol etmek istediğini kaydetti.

Kaynaklar, “Silah konusu anlaşmazlığın özünü oluşturuyor. Dünyada hiçbir sistem silahın aynı devlette birkaç tarafta olmasına izin vermez” dedi.

Kaynaklar ayrıca, “Kahire’de yapılan son görüşmelerin sonuçları arzulanan düzeyde olmayacak. Gazze’deki memurlar bölünmenin yaşandığı yıllarda atanan kişiler. Bunlar sorunun diğer bir parçası. Hamas hareketi bunları da Filistin Yönetimi’ne entegre etmek istiyor. Filistin Yönetimi ise uygun göreceği yere onları tayin etmek için komisyon kurmak istiyor” ifadesini kullandı.

Hamas hareketi ise değişik münasebetlerde yaptığı açıklamalarda, hareketin uzlaşı için yapabileceği her türlü kolaylığı sağladığını, uzlaşının başarısı ve Mısır’ın yaptığı çalışmaların gereken meyveyi vermesi için her türlü kolaylığı da sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.