ABBAS, Seçilmiş FİLİSTİN Meclisini Feshetti!

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, anayasaya aykırı bir karar alarak ve yapılan tüm uyarılara kulak tıkayarak Filistin Parlamentosu’nu feshetti.

Abbas, dün akşam (22 Aralık Cumartesi) Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi’nin parlamentonun feshine ve 6 ay içinde seçimlerin yapılmasına karar verdiğini belirterek, karara uyacağını söyledi.

“İlk adım olarak derhal bunu uygulamamız gerekiyor” diyen Abbas, Hamas’ın geri adım atmaması halinde daha önce belirledikleri kararları uygulamaya geçeceklerini ifade etti.

Abbas, Filistin Parlamentosu’nun feshini Merkez Konseyi’nde görüştüklerini söyleyerek, üyelerin hukukuki bir gerekçe olması ve Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması gerektiği yönünde görüş bildirdiklerini kaydetti.

Üç tarafa karşı belirli adımlar attıklarını öne süren Abbas, Amerika’ya karşı attıkları adımın daha önce üye olmaları yasak sayılan uluslararası örgütlere üye olmak olduğunu, İsrail’den Paris Ekonomi Anlaşması’nın değiştirilmesini istediklerini, Hamas’a karşı da parlamentoyu feshettiklerini söyledi.

Abbas, 8 Aralık’ta Ramallah’ta hükümet ve yolsuzluk konularına değindiği basın toplantısında parlamentoyu feshedeceğini açıklamıştı. 

Abbas’ın açıklamasından sonra Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar mahkemenin siyasete alet edilmesi olarak yorumlandı.

Filistin Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hasan Harişe, yeni parlamento seçilene kadar parlamentonun görevine devam edeceğini ve hiç kimsenin parlamentoyu feshetme yetkisi olmadığını kaydetti.