ABBAS, Esir İSRAİL Askeri İçin HAMAS’tan Ne İstedi?

Hamas üyesi milletvekili Halil El-Hayye, Gilad Şalit’in 2006 yılı ortalarında esir alınmasından sonra Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın işgal askerinin kendilerine teslim edilmesini istediğini söyledi.

Halil El-Hayye, Filistin Parlamentosu’nun Gazze kentindeki binasında gerçekleştirdiği oturumda yaptığı konuşmada, “Abbas bize dedi ki: Şalit’i bana teslim edin, ben de Erez Kapısı’nda işgal rejimine teslim edeyim. Sonra bana casus deyin” dediğini aktardı.

El-Hayye, Hamas’ın Filistin Yönetimi Başkanı’nın talebini reddettiğini ve Şalit’e karşılık işgal rejimi zindanlarında yatan Filistinli esirleri kurtardığını ifade etti.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, 2011 yılının sonralarına doğru gerçekleştirilen esir takasında 5 yıldan uzun bir süre esir tuttuğu Gilad Şalit’e karşılık 1047 esirin serbest bırakılmasını sağlamıştı.

El-Hayye, “Şalit esir alındığında Abbas güvenlik birimlerinden işgal askerinin yerini bulmalarını istedi” diyerek, Abbas’ın Filistin Parlamentosu’nu atıl bıraktığını ve görev süresi sona ermesine rağmen başkanlık koltuğunu gasp ettiğini hatırlattı.

Filistinli milletvekili, “Abbas Filistin halkına diktatörlüğün en kötüsünü uyguluyor” dedi.