ABBAS: Dünya Artık FİLİSTİN’i Tanımalı

Mahmut Abbas New York’ta devam eden Birleşmiş Milletler 73.  genel kurul oturumunda dün tüm ülkelerden Filistin ülkesini tanımalarını isteyerek, böylece Filistinlilerin siyonistler ile uzlaşma müzakerelerindeki konumunun güçlenmesini istedi.

Filistin Özerk Teşkilatı başkanı “Kudüs’ün”  Filistin ülkesinin ebedi başkenti olduğunu ve bu konu gerçekleşmeden barışın imkansız olduğunu vurguladı.

Amerika’da  Trump yönetiminin Filistin’e karşı  siyasetlerini de eleştiren Mahmut Abbas,  Trump yönetiminin  olumlu yaklaşımı ile karşılaştıklarını, fakat onun barış sürecindeki  sorumlulukları ile tamamen çelişen kararlar ve girişimlerinin kendilerini hayrete düşürdüğü ve ümitsizleştirdiğini söyledi.

Mahmut Abbas siyonist rejimin Filistin bölgelerinde site inşaatının uluslararası yasalara aykırı olduğunu belirterek,  siyonist rejim meclisi Knesette “Yahudi Ulus  devletinin”  kurulmasına dair yasanın onaylanmasına  karşı olduğunu ilan ederek, “İsrail’in son ırkçı yasası iki devletli çözüm  yolunu zayıflatırken Apartaied rejimin temellerini atıyor”  dedi.

Mahmut Abbas ayrıca siyonist rejimin Amerika’nın destekleri ile Birleşmiş Milletler’in kararlarının hiçbirini uygulamadığını da sözlerine ekledi.