ABBAS Güçleri, 8 HAMAS Üyesini Tutukladı

Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçleri Batı Yaka bölgesinde, özellikle de Kudüs’ün kırsal kesiminde Hamas mensuplarına yönelik geniş çaplı bir tutuklama kampanyası gerçekleştirdi. Kampanya kapsamında biri milletvekili, biri hareketin liderlerinden sekiz kişiyi tutukladı. Ayrıca birçok hareket mensubunun evine baskın düzenlendi.

Hamas tarafından yapılan açıklamaya göre Abbas yönetimine bağlı güvenlik güçleri Kudüs’ün Kutna beldesine baskın düzenleyerek Hamas’ın liderlerinden ve özgürleştirilmiş eski esirlerden Selim Şemasine’yi tutukladı. Güvenlik güçlerinin Şemasine’ye aile fertlerinin önünde saldırdıkları ve şiddetli bir şekilde darp ettikleri belirtildi. Güvenlik güçleri aynı beldeden dört kişiyi daha tutukladılar.

Ramallah’ta da güvenlik güçleri Kudüs milletvekili İbrahim Ebu Salim’i gözaltına aldılar. Mescidi Aksa’nın hatiplerinden ve Filistin Alimler Birliği üyesi olan Ebu Salim aynı zamanda Mercu’z-Zuhur’a sürgün edilenler arasında yer almıştı.

Nablus’ta ise Koruyucu Güvenlik polisleri bugün sabahın erken saatlerinde özgürleştirilmiş eski esirlerden olan ve Abbas yönetimi tarafından da daha önce tutuklanmış olan İhsan Nassar’ın evine baskın düzenledi, geniş çaplı arama yaptı ve kendisini de tutukladılar.

Yine Koruyucu Güvenlik polislerinden bazıları Madema beldesinde 17 yaşındaki Tayyib Kamil Kıtt’ın ailesinin evine gece yarısından sonra baskın düzenleyerek geniş çaplı arama yaptı ve adı geçen genci tutukladılar.