AB’den UNRWA’ya Ek Mali Yardım!

Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’ya ek mali yardım olarak 20 milyon, Kudüs halkının yaşam şartlarını iyileştirmek ve işgal altındaki ekonomiyi kalkındırmak için de 73,3 milyon Euro ayırmayı kararlaştırdı.

Avrupa Birliği (AB) tarafından dün akşam yapılan açıklamada, yapılan yardımların UNRWA’nın Ortadoğu’daki Filistinli mültecilere sunduğu hizmetlere destek amaçlı olduğu belirtildi.

Kararlaştırılan bu yardımlarla AB’nin 2018 yılında UNRWA’ya yaptığı yardımlar 153 milyon Euro’ya ulaşmış oldu.

Açıklamada ayrıca, AB’nin UNRWA’ya yaptığı 20 milyon Euro’luk desteğin yanında Kudüs halkının yaşam şartlarını iyileştirmek ve direnişlerini güçlendirmek için 73,3 milyon Euro bütçe ayırdığını, bununla AB’nin 2018 yılında Filistinlilere yaptığı toplam yardım miktarının 350 milyon Euro’ya ulaştığını kaydetti.

AB Komşuluk Politikası ve Genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn yaptığı açıklamada “Bölgenin istikrarı için önemli bir etken olan Filistinlilere güçlü bir şekilde desteğimizin süreceğini ifade ediyoruz. Bu yardım ve destekler UNRWA’nın fakir Filistinli mültecilere hizmetlerini sürdürmesine imkân verecektir” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın UNRWA yardımlarını önce askıya alıp ardından kesme kararından sonra UNRWA Filistinli mültecilere hizmet götürmede ciddi sıkıntılar yaşadı. Ancak Türkiye ve Katar’ın çabaları ve başka ülkelerin de katkılarıyla kendini toparlayan UNRWA Filistinli mültecilere yardımlarını sürdürdü.