95’lik El-Hatip: ÇADIRDA Bir Son, Hiç Düşünmedim

Filistinli 95 yaşındaki Seyfuldin Hatip, sığındığı Suriye’de savaştan önce huzur içinde yaşarken savaş ile yerinden oldu. Ömrünü zulme karşı direnişe, kitaplara adayan Hatip, son dönemini çadırda geçirdiği için üzülüyor.

95 yaşındaki Filistin kökenli Seyfuldin Hatip, Suriye’nin güneyindeki Dera’da yaşadığı evini IŞID saldırıları neticesinde terk etmek zorunda kaldı.

Dera’nın Zeyzun beldesinde bir çadır kentte yaşamaya başlayan Hatip, evine dönmeyi ve zamanının büyük kısmını geçirdiği kitaplığına kavuşmayı planlıyor.

Ailesi toprak zengini olmasına rağmen, feodal düzene ve İsrail işgaline karşı çıkan Hatip, gençliğinde birçok protestoya katılmıştı.

İngiliz sömürgesine karşı da mücadele eden Hatip, 1948, 1967 ve 1973’teki Arap-İsrail savaşlarında İsrail ordusuna karşı savaşmıştı.

Hatip, 70’li yıllarda İsrail tarafından Ürdün’e sürülmüş, orada da silahlı direnişe katılmıştı. Ürdün’den de uzaklaştırılan Hatip, daha sonra Suriye’ye yerleşmişti.

Evlenmeyen ve yalnız yaşayan Hatip, Filistin ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hatip, bir yıl çadırsız kaldığını, komşularda yaşadığını, en sonunda edindiği müstakil çadırın ise dayanıksız olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Sonumun çadırda olacağını hiç düşünmezdim. Burası yazın çok sıcak, kışın çok soğuk. Geçen ay sağanak yağmur yağdı. Çadır yere düştü. En fazla özlediğim şey evde bıraktığım kitaplarım. Onlar olmadan bu dar yerde büyük boşluk hissediyorum.”