92 İŞGALCİ Yahudi MESCİDİ AKSA’ya Baskın Yaptı

Vakıflar Dairesi medya sorumlusu Firas Ed-Dibs yaptığı açıklamada, işgal polisinin El-Mağaribe Kapısı’nı yerel saatle sabah 07:00’de açtığını ve Mescid-i Aksa’nın avlusuna girerek baskına katılacak yerleşimcileri korumak için önlem aldığını söyledi.

Ed-Dibs, işgal polisinin ve özel kuvvetlerin 92 Yahudi yerleşimciyi El-Mağaribe Kapısı’ndan girdikleri andan Es-Silsile Kapısı’ndan çıktıkları ana kadar koruduğunu bildirdi.

İşgal polisinin Mescid-i Aksa’nın kapılarında kimlik kontrolü yaptığı ve cemaatten bazı kişilerin kimliklerine içeri girişleri sırasında el koyduğu belirtildi.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.