84 Siyonist Yerleşimciden MESCİDİ AKSA BASKINI

Quds Press Haber Ajansı’nın Kudüs’teki yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’ya 1967’den bu yana işgal güçlerinin kontrolünde olan El-Mağaribe Kapısı’ndan girdi.

Saat 10:30’da sona eren sabah diliminde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen 84 Yahudi yerleşimci için işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı kaydedildi.

Yahudi yerleşimcilerin baskınından önce işgal yönetimi Kudüslü 20’den fazla kişiye 15 gün ile 6 ay arasında değişen sürelerde Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma cezası verdi.

Kudüs İntifadası’nın başladığı Ekim 2015’ten bu yana işgal güçlerinin Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişlerine kısıtlamalar getirdiği ifade edildi.

İşgal yönetimi Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında ikiye bölme planları yaparken, bu planlarını hayata geçirecek ortamı hazırlamak için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal yönetiminin teşviki ve fanatik Yahudi örgütlerinin çağrısı üzerine Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen yerleşimciler baskınlar için genellikle cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.