69 YAHUDİ Mescidi Aksa’ya BASKIN Yaptı

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, bu sabah 69 Yahudi yerleşimci küçük gruplar halinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Yahudi yerleşimciler için geniş güvenlik önlemleri alan işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’nın avlusunu adeta askeri kışlaya dönüştürdüğü ve daha başka grupların da Mescid-i Aksa’ya girmek için beklediği belirtildi.

İşgal polisinin Yahudi yerleşimcilerin etrafını kuşattığı ve cemaatten kimsenin yaklaşmasına izin vermediği, Mescid-i Aksa’dan çıkana kadar yerleşimcilere eşlik ettiği kaydedildi.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.