500 Esir, 15 Yıldan Fazla Süredir İsrail Zindanında

Filistin Esirler Heyeti Araştırma Birimi Başkanı Abdunnasır Fervane yaptığı açıklamada, yaklaşık 500 Filistinli esirin 15 yıldan fazla zamandır işgalci İsrail hapishanelerinde esaret hayatı yaşadığını söyledi.

Düzenlediği basın açıklamasında Fervane, önümüzdeki 2 sene içerisinde, 20 yıl ve daha fazla bir süre işgalci İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinli esirlerin sayısında artış yaşanacağını bildirdi.

İsrail hapishanelerinde hâlihazırda Filistinli 50 vatandaşın 20 yılı aşkın bir süredir İsrail hapishanelerinde esaret hayatı yaşadığını belirten Fervane, 2 sene sonra bu sayının 300’e yükseleceğine dikkat çekti.

Öte yandan yaptığı açıklamada bu durumun vehametini vurgulayan Abdunnasır Fervane, başta direniş grupları olmak üzere tüm Filistinlileri bu duruma çare bulmaya çağırdı.

Filistinliler, 20 yıl ve daha fazla bir süre İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinli esirler için “Kıdemli Esir” tabirini kullanıyor.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirler, kronik hastalık ve yaşlılık gibi sıkıntıların yanında, İsrail yönetiminin uygulamaları sebebiyle kötü sağlık koşullarıyla boğuşuyor.