4 ARAP Ülkesinden YÜZYILIN İhanetine TAM DESTEK

İsrail’in Hayom gazetesi “Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Ürdün liderlerinin, geçen hafta bölgede ziyaretler gerçekleştiren ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’e Yüzyılın Anlaşması planına destek verdiklerini açıkladıklarını” öne sürdü.

Bahsi geçen dört ülke yetkilileriyle yapıldığı iddia edilen röportajlara dayandırılarak hazırlanan haberde, “Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın, Trump’ın damadı Kushner ile görüşmeyi reddetmesinden söz konusu dört ülkenin rahatsız olduğu” ileri sürüldü.

İsmi açıklanmayan Mısırlı bir yetkili, Abbas ve Filistinli yetkililerin “stratejik hatalarına” rağmen Mısır’ın Kushner’e “Filistinlilerin, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını hak ettiği” mesajı verdiğini belirtti.

Söz konusu yetkili, Kushner’in Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Ürdün Kralı 2. Abdullah ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, “Yüzyılın Anlaşması” planının Filistinli liderlerin “işbirliği” olmadan hazırlansa bile Filistin halkının çıkarlarına zarar verilmeyeceği sözü verdiğini söyledi.

Öte yandan gazeteye konuşan Ürdünlü üst düzey bir yetkili de Filistinli liderleri sözde barış planını kabul etmeme yönündeki tutumlarından vazgeçmeleri konusunda uyardı.

Ürdünlü yetkilinin, “Arap ülkeleri, barış sürecinin çarklarına çomak sokmayacaktır. Abbas’ın ABD’lilerle görüşmeyi reddetmeye devam etmesi bölgesel barış planın onsuz yapılmasına neden olacaktır.” ifadelerini kullandığı ileri sürüldü.

“‎‎Yüzyılın Anlaşması” adı verilen planı görüşmek üzere Ortadoğu turuna çıkan Trump’ın damadı Kushner ve Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, geçen hafta Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır, Katar ve İsrail’i ziyaret etmiş ancak Filistinli yetkililerle herhangi bir görüşmeleri olmamıştı.

Trump’ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda öne sürdüğü “Yüzyılın Anlaşması” olarak isimlendirilen girişimin, Filistin devletini kurmak için Sina topraklarının bir bölümünün alınmasını öngördüğü ileri sürülüyor. Mısır ise bu tür iddiaları yalanlıyor.