DÜNYA’daki 39 YAHUDİ Cemaatinden İsrail’i BOYKOT

Birçok ülkede yaşayan Yahudi cemaatleri İsrail’in boykot edilmesini, İsrail’deki yatırımların durdurulmasını ve İsrail’e yaptırım uygulanmasını isteyen Dünya Boykot Hareketi (BDS)’nin başlattığı boykot kampanyasına destek veriyor.

Bu konuda mesaj yayınlayan cemaatler, böyle bir desteğin Yahudilere düşmanlık olarak algılanamayacağını belirtti.

Açıklamada, “Yahudilere düşmanlıkla, İsrail’in politikalarını ve zalim rejimi eleştirmeyi karıştırmamaya bugün her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. İsrail’in plan ve projelerini eleştirmek ve Filistinlilerin hakkını savunmakla Yahudilere düşmanlık beslemeyi eşit tutmamak gerekir” ifadesi kullanıldı.

İsrail’in boykot edilmesi çabalarına Amerika’daki Barış İçin Yahudi Sesi, İsrail’deki Eşitlik İçin Akademisyenler, İngiltere’deki Çalışma İçin Yahudi Sesi, Kanada’daki Bağımsız Yahudi Sesi, İsveç’teki Filistin İsrail Barışı Hâkimleri ve Almanya’daki Ortadoğu’da Adil Bir Barış İçin Yahudi Sesi gibi önemli cemaatler destek veriyor.

BDS aktivistleri, Siyonist rejimin işgali sonlandırıp Filistin devletinin kurulmasına, yerleşim alanları inşasını durdurmasına ve Filistinlilerin topraklarını gasp etmeye son vermesine kadar İsrail’in boykot edilmesini ve İsrail’deki yatırımların da sonlandırılmasını istiyor.

İsrail’i Boykot Hareketi Avrupa ülkeleriyle, Amerika’da ve Güney Amerika ülkelerinde çok etkin çalışmalar yapıyor ve özellikle üniversitelerde faaliyetler yürütüyor.

Hareketi düşman olarak kabul eden İsrail, birçok ülkeden harekete baskı yapmalarını isterken, hareketin şimdiye kadar bazı ülkelerin işgal rejimi İsrail’de yatırım yapmalarına engel olması işgalcinin öfkesini artırıyor.