27 Yıl Sonra Hamas Lideri Lübnan’a Gidiyor

Hamas Lübnan temsilcisi Ali Bereke, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin, Lübnanlı liderler ve yetkililerle bir araya geleceği resmi bir ziyaret için yakında Lübnan Cumhuriyeti’ne geleceğini açıkladı.

Hamaslı yönetici Bereke, “Hamas hareketinin lideri İsmail Heniyye beraberindeki heyetle, Beyrut’a varmak üzere. 27 yıllık ayrılıktan sonra Lübnan’a gelecek olan Heniyye kardeşime şimdiden hoş geldin diyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bereke, Heniyye riyasetindeki Hamaslı heyetin, önümüzdeki günlerde Lübnan’da düzenlenecek olan Filistinli grupların temsilcilerinin hazır bulunacağı toplantıya katılacağını kaydetti.

Hamas’ın ileri gelen isimlerinden olan Bereke, Heniyye ve beraberindeki heyetin, Lübnanlı devlet yetkilileri ve Hizbullah’ın yöneticileri ile bir araya gelerek, bölgedeki sıcak konuları, Lübnan-Filistin ikili ilişkilerini ve Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan planlara karşı atılacak adımları ele alacağına vurgu yaptı.

Son olarak Bereke açıklamasında, Hamas hareketinin, Filistin halkının sorunlarını çözüme kavuşturmak ve İsrail’in gasp ettiği haklarını geri almak için hem içerde hem de dışarda olağanüstü gayretler içerisinde olduğuna dikkat çekti.

Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde Heniyye, İlerleyen günlerde Filistinli grupların genel sekreterlerinin bir araya geleceğini söyleyerek, grupların yöneticilerinin, ulusal bir program ve mücadele stratejisi geliştirme konusunu ele alacaklarını kaydetmişti.