Uluslararası 26 Örgütten İSRAİL’e Karşı HAREKET ÇAĞRISI

Uluslararası örgütler konuyla ilgili yayınladıkları ortak bildiride, işgal güçlerinin Gazze Şeridi sınırında yasak mermi ve aşırı güç kullandığını belirtti.

Uluslararası örgütler ayrıca işgal rejimi liderlerinin işgal ordusunun Gazze Şeridi sınırındaki “operasyonlarını” desteklediği ve olaylarla ilgili soruşturma açılmasını reddettiğini söyledi.

Ortak bildiriye imza atan örgütler ayrıca işgal rejiminden ateşli silah kullanımını en alt düzeye indirmesini ve zorunlu hallerin dışında ateşli silah kullanmamasını istedi.

Uluslararası topluma da seslenen örgütler, İsrail’e baskı yapılması ve çatışmanın temelini teşkil eden işgale son vermesinin sağlanması çağrısında bulundu.

Bildiriye, Akdeniz Avrupa Gözlemevi, Uluslararası Hukukçular Birliği, Uluslararası Cenevre Adalet Merkezi, İnsan Hakları İçin Gazeteciler Örgütü, İsrail’deki De-Colonizer Örgütü, Irkçı Ayrımcılığın Her Türüyle Mücadele Örgütü, Libya’daki İnsani ve Uluslararası Hukuk Örgütü, Cenevre’deki Sam Hukuk ve Özgürlükler Örgütü, Irak Savaş Suçlarını Belgeleme Merkezi ve Ürdün Kadınlarla Dayanışma Enstitüsü Derneği’nin imza attığı ifade edildi.