2500’den Fazla Yahudi İşgalci, Aksa’ya Baskın Yaptı

Kudüs Araştırma Merkezi, geçtiğimiz Temmuz ayı boyunca Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınlara katılan Yahudi yerleşimci ve işgalci sayısının 2500’e ulaştığını açıkladı.

Merkez, konuyla ilgili yayınladığı raporda, İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel’in, askeri kıyafetleriyle işgal askerlerinin ve Yahudi din okulu öğrencilerinin de Temmuz ayındaki baskınlara katıldıklarını bildirdi.

Raporda, geçen ay Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınlara 2345 Yahudi yerleşimcinin ve 40 Yahudi din okulu öğrencisinin, aralarında fanatik Yahudi haham Yehuda Glick de olmak üzere 115 işgal hükümeti görevlisinin katıldığı belirtildi.

Raporda ayrıca Temmuz ayında Heykel Örgütleri Birliği adı altında faaliyet gösteren fanatik Yahudi cemaatlerinin taraftarlarına Yahudi bayram günleri münasebetiyle Mescid-i Aksa’ya baskın çağrıları yaptığı kaydedildi.

İşgal hükümetinin Yahudi yerleşimcilere baskınlar konusunda müsamahakar davrandığını belirten Kudüs Araştırma Merkezi, bu durumun baskınlara katılanları Mescid-i Aksa’nın avlusunda provokatif davranışlar sergilemeye ve ayin yapmaya teşvik ettiğini söyledi.

Kudüs Araştırma Merkezi, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma cezası verdiği Filistinlilerin sayısının her geçen gün arttığını ve son dönemde çocuklara da uzaklaştırma cezaları vermeye başladığını ifade etti.