21 İnsan Hakları Kuruluşundan İsrail’e UNRWA Kınaması

21 insan hakları örgütü tarafından yayınlanan ortak bildiride, demokrasi ve insan hakları iddiasındaki bir ülkenin, yıllardır dünyanın 91 ülkesinde faaliyet gösteren ve İsrail, Batı Yaka ve Gazze’deki insan hakları ihlallerini gözetip rapor halinde yayınlayan uluslararası bir insan hakları örgütünün çalışmasını engellemesini kınadıklarını belirttiler.

Açıklamada “İsrail Demokratik Devlet Kulübü üyeliğinden istifade etmek istiyor. Ancak ifade özgürlüğü olmadan ve özgürce tartışma olmadan demokrasi olmaz. Eleştiri olmadan demokrasi olmaz. Aynı şekilde demokratik bir ülke Sınır Muhafızlarını ‘Düşünce Muhafızlığına’ dönüştürmez” ifadesi kullanıldı.

İnsan hakları örgütleri yaptıkları açıklamanın devamında işgal rejimini uyararak şunları deklare ettiler:

“İsrail’in işgali eleştiren örgütlere karşı aldığı tedbirler bizi caydırmayacaktır. Mesaj ulaştırmak isteyenleri susturması, taşımak istediği mesajın ilgili taraflara ulaşmasını engelleyemeyecektir. İsrail kapılarını uluslararası insan hakları kuruluşlarına kapatsa da biz kamuoyuna İsrail’in yaptığı hak ihlallerini ulaştırmaya devam edeceğiz.”

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yaptığı açıklamada İsrail yönetiminin, İsrail ve Filistin’de çalışma izni taleplerini reddettiğini duyurdu.

HRW yayınladığı basın açıklamasında, İsrail’in çalışanlarından Ömer Şakir’in çalışma izni talebini ‘İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayınladığı raporlarla ortaya koyduğu çabaların Filistin propagandasına hizmet ettiğini ve insan haklarını yalan yere sloganlaştırdığını’ iddia ederek reddettiğini ifade etti.