2019’da Filistinli 5 Esir Şehit Oldu

Filistinli Esir Kulübü, yılbaşından bu yana Filistinli beş esirin şehit olduğunu bildirerek, esir Sami Ebu Diyak’ın şehadetiyle birlikte işgal rejimi zindanlarında şehit olan Filistinli esir sayısının 222’ye yükseldiğini açıkladı.

Esir Kulübü öğleden sonra yayınladığı raporda, şehit esirlerin işgal rejimi zindanlarındaki sistematik işkence ve yıllar boyu maruz kaldıkları kasıtlı tıbbi ihmal politikasının kurbanı olduğunu ifade etti.

Raporda, bu yılki ilk şehit esirin Gazze sakinlerinden esir Faris Barud olduğu ve 6 Şubat’ta şehit olan Filistinli esirin hastalığına rağmen elverişsiz koşullarda tek kişilik hücrede tutulduğu belirtildi.

Esir Kulübü, işgal güçlerinin 27 Nisan’da Kalkiliya’ya bağlı Sinirya beldesi sakinlerinden 20 yaşındaki Ömer Avni Yunus isimli genci ateş açarak ağır yaraladığını ve gözaltına aldığını, bir hafta hastanede tutulan esirin gözaltı süresinin uzatıldığını ve daha sonra şehit olduğunun açıklandığını bildirdi.

Beytlahim’e bağlı Beyt Ficar beldesi sakinlerinden 31 yaşındaki esir Nassar Macid Tagagıta’nın sorgusu sırasında işkence gördükten sonra 16 Temmuz’da şehit olduğunu ifade eden Esir Kulübü, Nablus vilayeti sakinlerinden 46 yaşındaki hasta esir Bessam Es-Sayih’in de tıbbi ihmal sonucu 8 Eylül’de şehit olduğunu kaydetti.

Esir Kulübü, yılbaşından bu yana işgal rejimi zindanlarında şehit olan beşinci esirin bu sabah erken saatlerde hayatını kaybeden 36 yaşındaki kanser hastası esir Sami Ebu Diyak olduğunu söyledi.