2017’de FİLİSTİN İçin Öne Çıkan Gelişmeler

2017 Yılı hem Filistin Direnişi ve Filistin halkı için bir çok değişikliğe sahne oldu.

Hamas’ın kendi içindeki seçimleri

Hamas, kendi içinde gerçekleştirdiği seçimler sonucunda 13 Şubat tarihinde, Siyasi Birim’inin Gazze bölgesindeki başkanlığına İsmail Heniyye’nin yerine özgürleştirilmiş eski esirlerden Yahya Es-Sinvar’ı, onun yardımcılığına da Halil El-Hayye’yi seçtiğini duyurdu.

Mazin Fukaha’nın şehit edilmesi

24 Mart tarihinde Hamas’ın askerî kanadı İzzettin Kassam Birlikleri’nin ileri gelen komutanlarından ve özgürleştirilmiş eski esirlerden Mazin Fukaha bilinmeyen kişiler tarafından şehit edildi.

45 gün süren sorgulamadan sonra katiller şebekesine ulaşıldı ve yapılan yargılama sonucunda suça karışanlar idam cezasına mahkûm edildi.

Gazze’ye Abbas yönetiminin yaptırımları

Zaten İsrail ablukası altında tutulan Gazze bölgesine Mahmud Abbas yönetimi de Nisan ayının başından itibaren ek yaptırımlar uygulamaya başladı.

Bu sebeple Gazze’de çalışan memurların maaşlarının %30’u kesildi, verilen elektrik miktarı azaltıldı, vergi muafiyetleri kaldırıldı.

Onur grevi

Esir gününe denk gelen 17 Nisan’dan itibaren esirlerin durumunun iyileştirilmesi için açlık grevi başlatıldı. Kırk gün süren grevin sonunda İsrail esirlerin bazı şartlarını kabul etmek zorunda kaldı.

Heniyye’nin Hamas başkanlığına seçilmesi ve Hamas’ın yeni vizyon belgesi yayınlaması

Kapılar savaşı

Siyonist işgal rejiminin Mescidi Aksa’nın girişlerine elektronik kapılar, dedektörler ve kameralar yerleştirmek istemesi Filistin halkının günler süren mücadelesine neden oldu. Sonunda işgal rejimi cihazları kaldırmak zorunda kaldı.

Hamas – Fetih anlaşması

Filistin’deki bölünmüşlüğün sona erdirilmesi için Hamas’la Fetih arasında 12 Ekim 2017 tarihinde Kahire’de anlaşma imzalandı.

Trump’ın Kudüs’le ilgili ilanı

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve ABD büyükelçiliğinin buraya taşınması için hazırlıkların başlatılması talimatı verdiğini ilan etmesi bütün İslâm âleminde çalkantılara ve tepkilere neden oldu.