2017’de 6500 FİLİSTİNLİ Tutuklu ve 3 Zindan ŞEHİDİ

İşgal rejiminin baskıcı uygulamalarına tepki gösteren halkın direnişinin bastırılması amacıyla Filistinli esir sayısı daha da arttı.

Filistin Esirler Araştırma Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre 2017 içinde Filistin’de 6500 kişi tutuklandı. Bunların 1600’ü çocuklardan, 170’i ise kadınlardan veya genç kızlardan oluşuyor.

Merkez’in basın sözcüsü Riyad El-Eşkar’ın verdiği bilgilere göre işgal rejimi bütün bu tutuklamalarla geçtiğimiz yıl içinde patlak veren halk hareketlerini bastırmaya çalıştı.

Özellikle de esir Mervan El-Bargusi’nin başlattığı ve kırk gün süren esirlerin açlık grevine destek eylemlerine karşı yoğunluk kazandı.

Daha sonra Mescidi Aksa’ya elektronik kapılar yerleştirilmesi girişimine tepki gösteren halkın eylemlerinin bastırılması amacıyla geniş çaplı tutuklamalar gerçekleştirildi.

Son dönemde de ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’le ilgili kararına tepkiler esnasında geniş çaplı tutuklamalar gerçekleştirildi.

El-Eşkar’ın verdiği bilgilere göre 2017 içinde en fazla tutuklama Kudüs şehrinde gerçekleştirildi ve bu şehirde toplam 2100 kişi tutuklandı. İkinci sırada 1400 kişinin tutuklandığı El-Halil yer aldı. Gazze bölgesinden de 118 kişi tutuklandı.

2017 yılında üç Filistinli işgal zindanlarında şehit oldu. Yine bu yıl içinde işgal yargısı Filistinli esirlerden 15’i hakkında ömür boyu hapis cezası verdi.