2 Haftada 4 ŞEHİT 26 Binada YIKIM

OCHA tarafından yayınlanan ve 28 Ağustos ile 10 Eylül tarihleri arasını kapsayan raporda, Gazze’de devam eden barışçıl gösterilerde ikisi çocuk 3 Filistinli hayatını kaybederken, 666 kişinin de yaralandığı belirtildi.

OCHA, öldürülen üç kişi arasında olan iki çocuğun görüntülerinin incelenmesi neticesinde çocukların silahlı olmadıklarının ve işgal askerlerinin hayatı için tehlike oluşturmadıklarının anlaşıldığını kaydetti.

Rapordan satır başları

30 Mart’ta başlayan gösterilerde şimdiye kadar 31 çocuk işgal güçlerinin ateş açması sonucu hayatını kaybetti.

Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü kapsamında teknelerle yapılan faaliyetlerde ise 50 kişi yaralandı.

Balıkçılara yönelik ihlallerini sürdüren işgal güçleri bu süre içinde en az 15 kez balıkçılara ateş açtı, beş balıkçı soyunup işgal teknelerine kadar yüzerek gitmeye zorlandı.

Aynı süre içinde tel örgülere yaklaştıkları için ikisi çocuk 9 kişi gözaltına alınırken, bunlardan 4’ü serbest kaldı, geri kalanlar ise hâlâ işgal güçlerinin elinde.

El-Halil’de işgal askerlerine yönelik bıçaklı eyleme kalkıştığı iddiasıyla 36 yaşlarındaki bir genç işgal güçleri tarafından vurularak öldürüldü.

Geçen aylarda benzer iddialarla öldürülen Filistinlilerden 15’inin naaşı işgal güçlerinin elinde.

Bu süre içinde Batı Yaka’da işgal güçleri 37’si çocuk 130 kişiyi yaraladı.

El-Halil’de Filistinlilere ait okula baskın düzenleyen işgal güçleri 4 öğretmene saldırıp 20 öğrenciyi de yaraladı.

Batı Yaka’da 140 operasyon ve arama gerçekleştiren işgal güçleri 12’si çocuk 205 kişiyi gözaltına aldı.

İşgal güçleri ruhsatsız olduğu iddiasıyla Kudüs’ün doğu bölgesinde Filistinlilere ait 25 binayı yıktı. Yıkım neticesinde 23’ü çocuk 47 kişi tehcir edildi.

İşgal mahkemesinin Han El-Ahmer’e ilişkin kararına da değinen OCHA, yıkım kararının onaylanmasının ardından çoğu çocuk 188 kişinin başka yerlere göç etmek zorunda bırakacağını ifade etti.

Filistinlilere 11 kez saldıran Yahudi yerleşimciler 6 kişinin yaralanmasına neden olurken, saldırılar nedeniyle Filistinlilerin eşyaları da zarar gördü.