150 Siyonist MESCİDİ AKSA’ya Baskın Yaptı

Quds Press Haber Ajansı, işgal güçleri himayesinde 130 Yahudi yerleşimcinin bu sabah Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini bildirdi.

Bu sabah ayrıca 20 işgal polisinin “keşif gezileri” adı altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediği ifade edildi.

İslami Vakıflar Dairesi görevlilerinden ve Kudüslülerden, 1948’de işgal edilen topraklardan ve Batı Yaka’dan onlarca kişinin El-Meclis Kapısı’nda nöbet tutmaya devam ettiği ve elektronik kapıların kaldırılmasına rağmen diğer uygulamaları protesto ettiği kaydedildi.

Filistinli göstericilerin Mescid-i Aksa’ya girmeyi reddederek, işgal yönetiminin 14 Temmuz’dan bu yana güvenlik bahanesiyle başlattığı tüm uygulamalara son vermesini istedikleri ifade edildi.

Bu arada, işgal polisinin 1948’de işgal edilen Filistin topraklarından üç genç kızı El-Meclis Kapısı’nda bulundukları sırada gözaltına almak istediği fakat Filistinli gençlerin müdahale ederek genç kızların gözaltına alınmalarına engel olduğu, işgal güçlerinin El-Esbat Kapısı’nda bir genci gözaltına aldığı belirtildi.

Kudüs kentindeki dini otoriteler, İslami Vakıflar Dairesi’nden bir komitenin durum değerlendirmesi yapmak üzere görevlendirilmesine karar verdi.

Dini otoriteler, bugün gerçekleştirdikleri toplantının ardından yaptıkları açıklamada, işgal yönetiminin 14 Temmuz’dan sonra devreye soktuğu tüm uygulamaları reddettiklerini bildirdi.