128 YAHUDİ, Mescidi Aksa’ya BASKIN Yaptı

Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler 1967’den bu yana işgal güçlerinin kontrolünde olan El-Mağaribe Kapısı’nın sabah saat 07:00’de açılmasıyla birlikte Mescid-i Aksa’ya girmeye başladı.

İşgal polisinin bu sabah 128 Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine izin verdiği ve avluda dolaştıkları süre boyunca yerleşimcileri koruduğu belirtildi.

İşgal polisi dün Mescid-i Aksa’da yüksek sesle Kur’an okuyan 12 kişiyi gözaltına aldı, birkaç saat sorguya çektikten sonra serbest bıraktı ve üçünün gözaltı sürelerini ise mahkemeye sevk etmek üzere uzattı.

Mayıs ayında 3 bin 700 Yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.