113 Siyonist Mescidi Aksa’ya Baskın Yaptı

Kudüs’teki Vakıflar Dairesi kaynaklarının verdiği bilgiye göre, 49 Yahudi yerleşimci işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altına Mescid-i Aksa’ya girerek avlusunda dolaştı.

İşgal güçlerinin Yahudi yerleşimcilere El-Mağaribe Kapısı’ndan girdikleri andan Es-Silsile Kapısı’ndan çıkışlarına kadar eşlik ettiği ve aynı sürede 52 Yahudi öğrencinin de Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediği bildirildi.

Öğleden sonraki bir saatlik sürede de 12 Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya girerek avlusunda dolaştığı ve Kubbetu’s-Sahra’yı gördüklerinde ayin yaptıkları ifade edildi.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.