1 Günde 1000’den Fazla YAHUDİ

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs yaptığı açıklamada, sabah ve öğleden sonra bin 336 fanatik Yahudi’nin, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün “Eski Şehir” bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’ya İsrail polisi korumasında baskın düzenlediğini belirtti.

Mescid-i Aksa’nın kapılarında Müslümanlar ile fanatik Yahudiler arasında bir dizi arbedenin yaşandığını belirten Dibs, Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine tepki gösteren 6 Filistinlinin gözaltına alındığını söyledi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden sabah saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, yüzlerce Siypnist Yahudi’nin gruplar halinde İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa’nın avlularına girdiği belirtilmişti.

Açıklamada, aralarında iktidardaki Likud partisi üyesi aşırı sağcı milletvekili Yehuda Glick’in de bulunduğu Yahudilerin, bir müddet Mescid-i Aksa’nın Kattanin kapısında ayin düzenlediği ifade edilmişti.

Sözde Süleyman Mabedi’nin yıkılışının yıl dönümü olarak kabul ettikleri ve Tişa BeAv adını verdikleri matem günü dolayısıyla fanatik Yahudilerin, Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınların yanı sıra Mescid-i Aksa’nın kapılarında da çeşit çeşit dini ayinler düzenlediği gözlendi.